פוסטים אחרונים
ארכיון
תגיות
No tags yet.
עקבו אחרינו!
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

קורסי פסיכומטרי לא עוזרים לכם להצליח בפסיכומטרי

תגידו, לא נמאס לכם שמספרים לכם סיפורים? שמוכרים לכם שטויות? בטח שנמאס לכם. אז בואו נתחיל בשורה התחתונה:

קורסי פסיכומטרי לא עוזרים לכם להצליח בפסיכומטרי.

אני חוזר:

קורסי פסיכומטרי לא עוזרים לכם להצליח בפסיכומטרי.

ואפילו אוסיף ואומר שלפחות לחלק מהנבחנים בפסיכומטרי עדיף ללמוד לבד מאשר להשתתף בקורס פסיכומטרי. עד כדי כך קורסי פסיכומטרי לא עוזרים לכם להצליח בפסיכומטרי - עד שיתכן שהציון שלכם היה גבוה יותר אם הייתם יושבים ללמוד לבד או מקסימום מקבלים הכוונה נקודתית.

וזה למרות שבאתר של חברה א׳ כתוב ככה:

וזה למרות שבאתר של חברה ב׳ כתוב ככה:

ולמה אני אומר את זה? כי למרות מה שכתוב באתרים של חברות א׳ וב׳ (וגם של ג׳ וד׳), אי אפשר ״(ללמד) את החשיבה הנדרשת״ או לקבל ״תמיכה אישית מהמורה״ כאשר משיקולי רווח דוחסים לכל כיתה 30 - 40 תלמידים. רק בשבוע האחרון (הפוסט הזה נכתב כשלושה שבועות לפני מועד דצמבר 2017) הגיעו אליי שלושה תלמידי פסיכומטרי. שניים מהם לומדים בקורס של חברה א׳ ואחת לומדת בקורס של חברה ב׳. למה שיגיעו אליי תלמידים שכבר שילמו אלפי שקלים על קורסים שמבטיחים שהם ״הקורס המתקדם ביותר בישראל והיחיד שמבטיח לכם את ההכנה הטובה והנכונה ביותר למבחן הפסיכומטרי?״ או שאצלם ״התלמידים מגיעים לשיעור ברמה אחידה״?

כי זה הכל שטויות. שטויות במיץ אפילו. למרות הטענה של חברה א׳ לפיה אצלה ״לא מנסים ללמד טריקים שלא יעזרו לתלמיד לפתור את השאלות בבחינה עצמה,״ זה בדיוק מה שעושות החברות האלה. מדובר בגופים מיושנים שקיימים עשרות שנים ושהתרגלו לתזרים מזומנים אגדי מהכיסים של צעירים בדיוק כמוך (והוריהם). וכשאתה מתרגל לטוב אתה לא ממהר לשנות דברים. או איך אמר לי אחד משלושת התלמידים שהזכרתי לעיל כששאלתי מה בעצם אתם לומדים בקורס? ״קצת כללים ושולחים אותנו לתרגל״. וולאכ, נשמע שווה כל שקל.

מה שצריך להבין לגבי הפסיכומטרי זה שעם כל הטענות אליו, הוא (כמו האנשים שכותבים אותו) חכם. אפילו חברה א׳ מציינת באתר שלה ש״כותבי הבחינה מכירים טריקים ומקפידים לכתוב שאלות שלא ניתן לעקוף בעזרת טריקים״. למרות זאת חברה א׳ ממשיכה למכור ללקוחות שלה את אותם טריקים ישנים כמו שמכרה להורים של אותם לקוחות עשרים שנה קודם.

הפסיכומטרי של היום שונה מהפסיכומטרי של לפני עשרים שנה. הפסיכומטרי כיום הוא מבחן הרבה פחות טכני והרבה יותר מופשט משהיה. הוא בודק את היכולת שלכם להבין ולסנן נתונים, להסיק מסקנות מנתונים, לעשות חיבורים נכונים בין דברים ולפשט ניסוחים מורכבים. את כותבי המבחן ממש לא מעניין אם אתם יודעים את נוסחת חישוב שטח מעגל או איך פותרים בעיות הספק. דרך השאלות שהם שואלים הם מחפשים לראות האם אתם ניחנים בתכונות הרצויות של סטודנטים טובים - אנליזה, הגיון, סדר, תעדוף והפשטה. לא בדיוק דברים שאפשר ללמד בכיתה עם עשרות משתתפים בעלי יכולות שונות ומגבלות שונות.

באתרים של חברות הפסיכומטרי מתפארים בחומרי הלימוד: ״אנו חקרנו את אופן כתיבת השאלות על ידי המרכז הארצי, וכותבים בעצמנו על פי כל אותם הכללים.״ אז זהו ש(שוב) לא. אתם יודעים איך כותבים שאלות בחברות הפסיכומטרי? לוקחים צוות של אנשים טובים, מחלקים לכל אחד מהם כמה נושאים מהבחינה ונותנים לכל אחד מהם לכתוב כמה עשרות שאלות באותם נושאים. ככה יוצא שמירית (שם בדוי) צריכה יום בהיר אחד לכתוב ארבעים שאלות על משולשים. הייתי בנעליה של מירית בעבר ואיך אומר זאת, למירית בא למות. כמה שאלות כבר אפשר לכתוב על משולשים? אז בהתחלה למירית יש איזה שלושה רעיונות מבריקים לשאלות חכמות שאפילו במרכז הארצי לבחינות ולהערכה היו מוריקים מקנאה אם היו רואים אותן. אבל מה אחר כך? כשנגמרים הרעיונות החכמים וחייבים לייצר עוד שאלות מתחילים לקחת שאלות קיימות ולסבך אותן. ואז לסבך אותן עוד. ובסוף לסבך אותן עוד קצת.

ומה קורה אז? התלמידים של חברות א׳ וב׳ שהגיעו אליי השבוע הגיעו עם שאלות משיעורי הבית שלהם. מסתבר ששלושה שבועות לפני המבחן הם יושבים על ערמות של שאלות בגאומטריה ובאחוזים ובהסתברות שרק נראות כמו שאלות פסיכומטרי (אבל למעשה הן פרי מוחם הקודח של מורים מתוסכלים) ומסתבכים איתן עד אין קץ. זאת במקום לעשות מה שהם אמורים לעשות בשלב זה של הלמידה למבחן - לפתור פרקים של מבחנים מאתר המרכז הארצי, לתחקר אותם ולהשתפר באמת. אחת התלמידות היתה בשוק כשאמרתי לה את זה. אני הייתי בשוק כשגיליתי שהיא בכלל לא יודעת שיש מבחני פסיכומטרי מהעבר להורדה באתר המרכז הארצי. זו לא אשמתך, אמרתי לה. זו אשמתה של חברה א׳.

אותו כנ״ל לגבי מבחני הסימולציה של חברות הפסיכומטרי. מבחני הפסיכומטרי לדוגמה האלה הם שריד נוסף מהעבר. עד שנת 2009 היה המבחן הפסיכומטרי סוד שמור של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. הגוף השמרני והארכאי הזה אסר על פרסום פסיק אחד מהמבחנים היקרים שלו. כדי לדמות את המבחן האמיתי, כתבו חברות הפסיכומטרי מבחנים משלהן. בשנת 2009 חוייב המרכז הארצי בחוק לפרסם מדי מועד של הפסיכומטרי טופס אחד של המבחן. מאז אבד הכלח על הסימולציות של חברות הפסיכומטרי, שהרי מאז ומתמיד הן לא היו באמת מבחן פסיכומטרי לדוגמה - השאלות שם סבלו בדיוק מאותן מחלות של השאלות בספרי התרגול.

התלמידים שמגיעים אליי מחברות הפסיכומטרי מופתעים ממש כשאני מספר להם שלא כל נבחן או נבחנת צריכים להספיק לענות על כל השאלות בכל פרק. זה ממש הלם לחלקם לשמוע דבר כזה, ואפשר להבין למה: כשלומדים בכיתה אתה שם לב רק לחזקים ביותר שרצים קדימה ולא לרוב הגדול שמתקשה להבין מה קורה. ככה יוצא שאנשים חושבים שאם בפרק כמותי יש עשרים שאלות, הם חייבים להספיק לענות על עשרים שאלות ויהי מה. למעשה, משום שאנחנו מקבלים במבחן הפסיכומטרי ציון לפי מספר התשובות הנכונות שלנו ולא לפי מספר השאלות אליהן הספקנו להגיע, לתלמידים שמצליחים לענות נכון על 10 - 12 שאלות (או פחות) כדאי בהחלט להאט את הקצב, להספיק לענות על 17 - 18 שאלות בעשרים דקות, אבל להשתמש בתוספת הזמן פר שאלה כדי להגדיל את מספר התשובות הנכונות שלהם ל 14 - 15, ואז באורח פלא הציון שלהם עולה.

וזה רק אחד הדברים הקטנים והמשמעותיים לציון שלכם שלא מתמקדים בהם בקורסי הפסיכומטרי. אותם קורסים יקרים שמתפארים ב״יחס האישי״ שהם נותנים לתלמידים שלהם. אם היחס כל כך אישי, איך יכול להיות שאתם לא מבינים כל כך הרבה דברים? איך יתכן שאף אחד לא שם לב לטכניקת העבודה שלכם ומסדר לכם אותה בצורה קלה ופשוטה? וזה לא שאני טוען שהמורים בחברות הפסיכומטרי לא טובים. חלקם טובים מאוד. זה פשוט שגם מורה מעולה וותיק לא יכול להתייחס אישית באמת לשלושים פלוס תלמידים. אין לו או לה את הזמן הזה. המכונה צריכה להמשיך לייצר הכנסות אחרי הכל.

אז זה סתם שקורסי פסיכומטרי לא עוזרים לכם להצליח בפסיכומטרי. זו לא המטרה שלהם לעזור לכם להצליח בפסיכומטרי. המטרה של קורסי פסיכומטרי זהה למטרה של כל חברה מסחרית: להגדיל את הרווחים של הבעלים. כמובן שכדי לעשות את זה רצוי שהלקוחות יהיו מרוצים, אבל הנה עוד סוד: כדי שתלמידים בקורס פסיכומטרי יהיו מרוצים הקורס לא בהכרח צריך להיות בנוי כדי לעזור להם להצליח במבחן. הוא רק צריך לגרום להם לחשוב שהם מצליחים, ולכן קורסי הפסיכומטרי משווקים את עצמם בדרכים מתוחכמות ומבטיחים לכם הרים וגבעות, אבל אף פעם לא באמת מתאמצים לעזור לכם להשתפר.

כי לעזור לכם להשתפר באמת דורש לשבת אתכם אחד על אחד לא רק פעם פעמיים לאורך קורס של חודשיים וחצי לאיזה חצי שעה, אלא לשבת אתכם אחד על אחד כל שיעור למשך כל השיעור, כדי להבין מה אתם עושים טוב ובעיקר מה אתם עושים פחות טוב ולהתמקד במה שצריך. לקבל ציון טוב בפסיכומטרי זה באמת לא משהו בשמיים. זה רק דורש מכם לעצור רגע לחשוב מה אתם צריכים כדי להשיג את המטרה הזאת ולא להאמין לכל מה שחברות ענק מספרות לכם.

#יואלגבע #קידום #אנקורי #תעשייתהפסיכומטרי #פסיכומטרי #מורהפרטילפסיכומטרי

  • b-facebook
  • LinkedIn Black Square
  • Google+ Black Round

השאירו פרטים וכבר אחזור אליכם:

© 2014 כל הזכויות שמורות לאבי יולזרי | מורה פרטי לפסיכומטרי בתל אביב | שיעורים פרטיים לפסיכומטרי | הכנה לפסיכומטרי | קורס פסיכומטרי | מורים פרטיים לפסיכומטרי | מבחן פסיכומטרי לדוגמה | מבחני פסיכומטרי לדוגמה | סימולציה פסיכומטרי בחינם | מבחן פסיכומטרי חינם | סימולציות פסיכומטרי