פוסטים אחרונים
ארכיון
תגיות
No tags yet.
עקבו אחרינו!
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

פסיכומטרי לרפואה, או: רק משוגעים חוזרים על אותה הפעולה וכל פעם מצפים לתוצאה אחרת

״לפני שמועמד מתחיל לשלם ללימודים באוניברסיטה שאורכים מספר שנים, יש להכין לא מעט מזומנים לתהליך ההכנה. עלות כל מבחן פסיכומטרי היא כ-600-700 שקלים, כאשר קורסי הכנה עולים אלפי שקלים. אם המועמד זקוק לשיפורי בגרויות, הוא ייאלץ להירשם לקורסים או לשכור מורה פרטי ולרכוש ספרי לימוד לבגרויות, דבר שנע בין מאות לאלפי שקלים. הרשמה בכל שנה ל-4 אוניברסיטאות שונות תעלה 1,800 שקלים (רישום לכל אוניברסיטה תעלה כ-450 ש"ח). בנוסף, מבחני מיון לא קוגניטיבים עלו בשנה האחרונה כ-1704 ש"ח. באוניברסיטת תל אביב, במידה ואין למועמד בגרות בפיזיקה, כימיה, או מתמטיקה, יש להוכיח ידע במקצועות הללו, וכל מבחן עולה כ-400 ש"ח. האוניברסיטה גם מציעה קורס למבחן בעלות של אלפי שקלים.״ (מתוך כתבה במאקו)

נשמע מוכר? תנאי הקבלה ללימודי רפואה בישראל הם פשוט פסיכים. בלי להכנס יותר מדי לסיבות לכך (אבל הסיבה המרכזית לכך היא ההפרטה הפרועה של כלל השירותים הציבוריים בכלל ושל מערכת הבריאות בפרט, תהליך התורם לייבוש הרפואה הציבורית ולירידה מתמדת במספר התקנים למתמחים חדשים), בואו נדבר רגע על מרכיב אחד בתהליך הקבלה המתיש: המבחן הפסיכומטרי. יותר נכון, בואו נדבר רגע על אנשים שעוברים את המבחן הזה חמש ושש ושבע (וכבר שמעתי גם על 12 ו 14) פעמים כדי להשיג את ה 740 מינימום הנדרש - מדובר בסיוט מתמשך.

אבל זה לא חייב להיות ככה. הענין הוא שרבים מהנבחנים שוב ושוב בפסיכומטרי מצפים לקפיצה בציון שלהם, אבל לא עושים שום שינוי מהותי בהכנה שלהם למבחן. אני מתכוון לכך שאם עשיתם פעם אחת קורס ביואל גבע או בקידום ולא השגת את הציון המיוחל, אין באמת סיבה לחשוב שאם תחזרו על הקורס תוציאו ציון שונה מהותית. יודעים מה, יכול להיות שבנסיון הראשון התרגשתם והזעתם ולא מיציתם את הפוטנציאל. בהחלט יכול להיות. אבל אם בפעם השניה קיבלתם ציון דומה, כנראה שלא מדובר בטעות. כנראה שלמרות שאתם עושים הרבה דברים נכון כשאתם פותרים מבחן, יש דברים מסוימים שאתם עושים לא נכון. צריך לזכור שההבדל בין ציון של 702 ו 740 מסתכם לפעמים בארבע חמש תשובות נכונות נוספות בסך הכל, כך שאין פה אפשרות להמר על אף שאלה. אז מה עושים?

דברו איתי! אני מכין לפסיכומטרי כבר מאתיים מיליון שנה ויצא לי לעבוד עם כל סוגי התלמידים הקיימים (ולדעתי גם עם כמה סוגים שלא קיימים). אני מכין למבחן בשיעורים פרטיים בלבד, ומגיעים אליי אנשים עם צרכים שונים ועם יכולות שונות, אבל כולם מגיעים עם תקווה אחת: להוציא במבחן ציון גבוה (או גבוה מספיק) שיאפשר להם להתקבל ללימודים שהם רוצים להתקבל אליהם. יוצא לי לעבוד לא מעט עם אנשים שעוברים את התהליך המפרך של הקבלה ללימודי רפואה. הפורמט של שיעורים פרטיים מאוד מתאים לאותם אנשים, שכן הם בסך הכל חזקים מאוד בכל הקשור במבחן ורק בדרך הזאת אפשר לאבחן באמת את נקודות התורפה המועטות שלהם.

אתן שתי דוגמאות.

ג׳ הגיע אליי לאחר שעבר פעמיים קורס ביואל גבע. בשתי הפעמים שנבחן קיבל ציון באיזור ה 700, רחוק מהמינימום שהוא נדרש אליו כדי להתקבל ללימודי רפואה. בעבודה שלי עם ג׳ גילינו שתי נקודות תורפה עיקריות: בחלק הכמותי, למד ג׳ בקורס שבו השתתף לאפיין שאלות ולסווג אותן לסוגים. כל עוד הוא קיבל שאלות שהתאימו לאחד הסוגים שהכיר בקורס, לא היתה לו כל בעיה. אבל ברגע שנתקל בשאלות יוצאות דופן שלא ידע לסווג הוא התחיל להלחץ ולהתקע. כמו כן, בחלק משאלות הבנה והסקה של הפרקים המילוליים נטה ג׳ לרוץ לתשובות לפני שהפנים מה הוא נשאל ומה הקשר בין הטקסט של השאלה לבין השאלה עצמה. לאחר שפתרנו את שתי הבעיות האלה (בתוך שמונה שיעורים בני שעה וחצי), נבחן ג׳ במועד ספטמבר 2017 וקיבל את הציון המיוחל, 740.

א׳ נבחנה לא פחות מחמש(!) פעמים. פעמיים עברה קורס פסיכומטרי בקידום, ובשאר הפעמים ניסתה ללמוד בעצמה עם חומרי הלימוד של ניב רווח. כל הציונים שלה נעו סביב 700, לפעמים קצת פחות ולפעמים קצת יותר. המקסימום שקיבלה היה 720. א׳ ואני גילינו יחד שתי בעיות מרכזיות, שתיהן קשורות ליכולות מילוליות: בשאלות אנלוגיות היא לא למדה כמו שצריך איך לייצר קשר בין המילים. בשאלות קלות יחסית היא הסתדרה בסך הכל, אך בשאלות קשות יותר, בהן הקשר בין המילים אינו טריוויאלי, היא עשתה די הרבה טעויות. בעיה שניה היתה בפרקי האנגלית - קורסי פסיכומטרי פשוט מזניחים את פרק האנגלית של הפסיכומטרי, וזה ממש חבל, כי מעבר לאוצר מילים (שמומלץ להגדיל) ולקריאה מרובה (שמומלץ לעשות), יש בפרקי האנגלית הרבה מרכיבים של חשיבה והגיון. משום שאני מאוד אוהב אנגלית ואת ההקנייה שלה לתלמידים שלי, פתרנו את הבעיה הזו (וגם את בעיית האנלוגיות) בקלות בארבעה שיעורים בלבד! א׳ נבחנה וקיבלה 768 (!!)

אלה רק שני מקרים מתוך רבים וטובים של אנשים שהפנימו שכדי לקבל ציון שונה במבחן הם צריכים לשנות משהו בלמידה שלהם למבחן: שהם צריכים להבין לעומק מה הם לא עושים טוב ולהתמקד רק בנקודות המסוימות האלה. וזה בדיוק מה שאני עושה בהצלחה, כבר הרבה שנים. אז אם אתם מזדהים עם הסיפורים לעיל, צרו איתי קשר, ואם יש לכם חברים שנמצאים במצב דומה, שתפו איתם את הפוסט הזה :)

#פסיכומטרי #פסיכומטרילרפואה #לימודירפואה

  • b-facebook
  • LinkedIn Black Square
  • Google+ Black Round

השאירו פרטים וכבר אחזור אליכם:

© 2014 כל הזכויות שמורות לאבי יולזרי | מורה פרטי לפסיכומטרי בתל אביב | שיעורים פרטיים לפסיכומטרי | הכנה לפסיכומטרי | קורס פסיכומטרי | מורים פרטיים לפסיכומטרי | מבחן פסיכומטרי לדוגמה | מבחני פסיכומטרי לדוגמה | סימולציה פסיכומטרי בחינם | מבחן פסיכומטרי חינם | סימולציות פסיכומטרי