כמה מילים על אוצר מילים: (אין לכם כוח להקדמות? לחצו כדי להתחיל ללמוד מילים)

 

נבחנים רבים בפסיכומטרי מועדים מעידות מיותרות הקשורות למגבלות אוצר המילים. חלקם כנראה חושבים בטעות שאין צורך להעשיר את אוצר המילים לקראת המבחן.

 

מקורה של הטעות הזו בהבנה לקויה של השינוי שעברו החלקים המילוליים במבחן הפסיכומטרי באוקטובר 2012. מטרת השינויים היתה להפוך את המבחן לכזה שמבוסס יותר על הבנה והסקה ופחות על שינון אוטומטי. כחלק מהגישה הזו, נפטרו במרכז הארצי לבחינות ולהערכה משאלות אוצר מילים שהיו קיימות במבחן עד יולי 2012 (שאלות דוגמת ״מה משמעות המילה...?״ או ״איזו מבין ארבע המילים הבאות היא יוצאת דופן במשמעותה״?). עם זאת, זו טעות גדולה לומר שאין צורך באוצר מילים עשיר על מנת לקבל ציון גבוה בפסיכומטרי. שאלות אנלוגיות, למשל, נותרו במבחן. הגם שהמגמה הנוכחית היא לייצר אנלוגיות שלא כוללות מילים קשות, אלא שדווקא כוללות שתי מילים פשוטות יחסית שהקשר ביניהן הוא לא טריוויאלי, הרי שעדיין יתכן שתיתקלו במילים שאינכם מכירים, ואז תטעו טעות שאינה מחוייבת במציאות. 

 

בנוסף, שינוי עיקרי שעבר המבחן באוקטובר 12 היה הוספת משימת הכתיבה (״החיבור״). מיותר לציין שבעלי אוצר מילים עשיר יכולים להשתמש בו כדי לייצר ניסוחים מדוייקים וטובים יותר, וכך להעביר את המסר שלהם בצורה אפקטיבית יותר ולקבל ציון גבוה יותר.

 

פרקי האנגלית בפסיכומטרי לא השתנו כמעט, ועדיין כוללים את אותם שלושה סוגי שאלות שקיימים בהם כבר שנים רבות: השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא. במכוני ההכנה לפסיכומטרי ובקורסי פסיכומטרי השונים נוטים להזניח לגמרי את פרקי האנגלית. זה נובע מכמה סיבות, בהן העובדה שרוב מדריכי הפסיכומטרי בארץ לא כל כך חזקים באנגלית. ההזנחה הזאת גורמת לתלמידי פסיכומטרי רבים לחשוב בטעות שפרקי האנגלית בבחינה בודקים אך ורק את אוצר המילים באנגלית, ולא היא. פרקי האנגלית בפסיכומטרי בודקים בראש ובראשונה את הבנת הנקרא באנגלית, מרמת המשפט, דרך רמת הפסקה ועד רמת הטקסט השלם. משום שאני מאוד אוהב אנגלית, לומד ומלמד אותה כבר שנים רבות, תלמידים שלי עובדים חזק מאד על היכולת לחשוב בצורה ביקורתית על משפטים ועל טקסטים, לנתח אותם בצורה יעילה ונכונה ולהסיק מהם את המסקנות המתבקשות. כך, גם בהנתן שלכל נבחן יש מגבלה של אוצר מילים, אפשר לקבל יופי של ציון בחלק האנגלית של הפסיכומטרי. האם זה אומר שמותר להזניח לחלוטין את למידת המילים באנגלית? ניחשתם נכון: לא ולא. ככל שאוצר המילים שלך גדול יותר, יקל עלייך להבין את המשפטים והטקסטים שבפרקי האנגלית בפסיכומטרי ולענות נכון על יותר שאלות. 

 

בקיצור ולעניין, עדיין חשוב ללמוד מילים לפסיכומטרי, גם בעברית וגם באנגלית. וכאן אנחנו מגיעים לאיך. 

 

ישנן שיטות רבות ללמידת מילים. רובן לא אפקטיביות בעליל, משום שהן לא מתמודדות עם הבעיה המרכזית שבפעולה של למידת מילים חדשות: ההתנגדות האקטיבית של המוח שלנו לקליטת פיסות מידע רבות בזמן קצר יחסית. ניתן לדמות את המוח שלנו לדלי עם חור בתחתיתו. הרבה מידע נכנס לדלי הזה, אבל כל הזמן יש זליגה של מידע החוצה ממנו. למידת מילים אפקטיבית היא כזו שבה מאזן הנכנס/יוצא נוטה לטובת המידע הנכנס. כדי להטות את מאזן המילים שאני זוכר לעומת המילים שאני שוכח לטובת המילים שאני זוכר, יש ללמוד מילים כל יום, 20 דקות בלבד. ולא לנסות להתחכם וללמוד פעמיים בשבוע שעה כל פעם, כי זה לא אותו דבר. תאמינו לי. 

 

זה מספיק? מספיק בהחלט. אם תתמידו, תראו תוצאות כבר בתוך שבועיים עד שלושה. 

 

 

 

איך משתמשים במערכת לימוד אוצר מילים חינם?

 

כשתכנסו למערכת למידת המילים חינם תראו בפינה למטה מימין לתפריט (Choose a Study Mode). מתחילים ב Flashcards. אפשר להפוך את הכרטיס בקליק ולראות את הפירוש. אפשר לשמוע את המילה (באנגלית בלבד). רואים את הכוכב שמלווה כל מילה בפינה למעלה מימין? אם לא ידעתם מילה, יש ללחוץ על הכוכב, כדי לסמן את המילה כלא מוכרת. כך נסנן את אוצר המילים ונוותר עם מילים לא מוכרות בלבד, כדי לייעל את העבודה שלנו. ואיך אתם יודעים כמה מילים למדתם ביום? זה לא משנה. כדאי לפנות לכם זמן קבוע ביום כדי ללמוד מילים. נגיד שהחלטתם על תשע בבוקר. שיחקתם עם הכרטיסיות. כשהשעה היא תשע ועשרים, אתם מפסיקים ללמוד, לא משנה לאן הגעתם, ועוברים לעשות דברים אחרים (פסיכומטריים או לא). המערכת תזכור לבד מה עשיתם, וכשתגשו למערכת אוצר מילים חינם למחרת, היא תדע איזה מילים לתת לכם בהתאם להתקדמות שלכם. 

 

 

 

אפשרויות נוספות במערכת (כולן דרך תפריט Choose a Study Mode): 

 

  1. Test - בחן את עצמך. אפשר לבחור איזה סוגי שאלות אנחנו רוצים מתוך ארבעה סוגים אפשריים: כתיבת פירוש המילה, שאלות אמריקאיות, נכון לא נכון והתאמות של מילה ופירוש. כדי לשנות את סוגי השאלות יש ללחוץ regenerate אחרי שסימנו במקומות המתאימים. כמו כן, באמצעות לחיצה על גלגל השיניים עם הרקע הכחול, ניתן להחליט באיזה כיוון מתאים לנו לתרגל: האם אנחנו רוצים לעבוד מונח-פירוש או דווקא פירוש-מונח. 

  2. Scatter - משחק נגד השעון: נקו את המסך ממילים ופירושים באמצעות גרירת מילה לפירוש שלה או להפך. המערכת תזכור את הזמן שלכם ותעודד אתכם לשבור את השיא. 

  3. אפשרויות נוספות נוספות: גלו בעצמכם. 

 

 

אז קדימה, לעבודה! 

  • b-facebook
  • LinkedIn Black Square
  • Google+ Black Round

השאירו פרטים וכבר אחזור אליכם:

© 2014 כל הזכויות שמורות לאבי יולזרי | מורה פרטי לפסיכומטרי בתל אביב | שיעורים פרטיים לפסיכומטרי | הכנה לפסיכומטרי | קורס פסיכומטרי | מורים פרטיים לפסיכומטרי | מבחן פסיכומטרי לדוגמה | מבחני פסיכומטרי לדוגמה | סימולציה פסיכומטרי בחינם | מבחן פסיכומטרי חינם | סימולציות פסיכומטרי